מידע בסיסי על תזונת כלבים

 

מזון לכלבים מדורג בתקן האמריקאי בשלוש רמות :

ECONOMY  : חסכוני , מזון שמכיל את כל הערכים התזונתיים הנדרשים לכלב ללא התייחסות למרכיבים. אוכל ברמה הזו יהיה עשוי מהמרכיבים הזולים ביותר ובדרך כלל כאלו שכלל לא מתעכלים אצל הכלב לדוגמא מוץ של דגנים , שאריות של בע"ח ומכאן שהערכים התזונתיים של המזון לא מגיעים לידי ביטוי בתזונה של הכלב. אנשים שמאכילים את כלבם במזונות מסוג זה מומלץ שירבו להשלים את תזונת הכלב במזונות ביתיים , כמובן בדגש על מרכיבים שאין לתת בשום אופן: עצמות עוף , שוקולד , ענבים , בשר לא מבושל , חלב , פטריות , בצל ושום , אוכל חריף אבוקדו ותבלינים.

PREMIUM : מזון העומד בתקני ייצור מסוימים , מכיל את כל הערכים התזונתיים הנחוצים ומרכיבים אשר מתעכלים טוב יותר אצל כלבים. דירוג זה מאוד כוללני ויכול להכיל מגוון איכויות של אוכל . גם כאן חברות רבות משתמשות במרכיבים שאינם מתעכלים טוב לשם "ניפוח" המזון לדוגמא תירס, חיטה , סויה אך כאן המרכיבים ישמשו כדי להוזיל עלויות ולא כמרכיב הזנה מרכזי באוכל.

HUMAN CONSUMPTION : מזון המכיל את כל הערכים התזונתיים הנדרשים עבור הכלב ומיוצר בתנאים וממרכיבים המאפשרים גם לאדם לאכול את האוכל בארץ כיום ישנו סוג אחד בלבד של מזון ברמה זו  .

כיוון שההבדל בין הרמה השניה לשלישית כל כך תהומי נהוג באירופה לתת דירוג נוסף  SUPER PREMIUM: זהו אינו דרוג רשמי אך נפוץ מאוד ולמעשה היצרנים יכולים לרשום אותו על כל מוצר שהוא פרימיום , בפועל חברות שמייצרות מזון פרימיום ורוצות לקדם מוצרים יותר איכותיים שלהן ידרגו סופר פרימיום את הגרסאות האיכותיות יותר. ברוב המקרים מזונות אלו יכילו אחוז גבוה יותר של מוצרים מן החי ופחות דגנים.

איך תדע שהמזון איכותי?

ישנם פרמטרים רבים לקביעת איכות המזון מבחינת מרכיבים וערכים תזונתיים מתאימים . שימו לב שמזון שהערכים התזונתיים שלו לא מספקים את כל מה שהכלב זקוק לו , לא יוכל לרשום על גבי השק "מזון מלא לכלבים" ולכן משמעותי הרבה יותר להבין מה איכות המרכיבים כדי לדעת באיזו מידה מגיעים אותם ערכים לכלבכם.
דגנים - ישנן מספר דעות שונות בנושא אך הדעה המקובלת ביותר כיום היא שבמזון צריכים להיות דגנים בכמות נמוכה מאוד ועדיף שלא יכילו  תירס , חיטה , וסויה זאת כי רמת הנעכלות שלהם נמוכה מאוד.
בשר - שימו לב שבארץ ובאירופה עיקר המזונות מבוססים על עופות אבל עופות יכולים להגיע במספר דרכים למזון בדירוג עולה : קמח מוצרי לוואי מעוף , מוצרי לוואי מעוף , קמח עופות , עוף טרי , עוף מיובש , עוף טרי נטול עצמות. חברה שרושמת פשוט "עוף" סביר שמנסה לטשטש באיזה אופן הגיע לצלחת של כלבכם . שלושת האופציות האחרונות הינן מצוינות עבור כלבכם אך שימו לב גם לכמות היחסית במזון 25% - 30% עוף מיובש או קמח עוף היא כמות מצוינת אך כמות  זהה של בשר טרי,  כדאי שתהיה מגובה גם היא בעוף מיובש או קמח כיוון שבשר טרי מכיל המון מים. גם פה חשוב לציין שחברות רבות לא רושמות את אחוזי המרכיבים וגם כאן  זאת כדי לטשטש את המידע לצרכן.

נק' נוספת - שימו לב לגיוון ! האם האוכל מכיל מקורות חלבון נוספים כמו דגים , כבש או ביצים ? האם יש ירקות או פירות? האם אין מרכיבים שעשויים לסכן את בריאות הכלב? לדוגמא שוקולד או בצל.

 

 

 

 

איך להעביר את הכלב למזון חדש?

מזון יבש לכלבים הינו הזנה מלאה, וודאו שרשום כך במפורש על השק. מערכת העיכול של הכלב מתרגלת לקבל בכל יום את אותו התפריט בדיוק , דמיינו שבכל יום אתם אוכלים חסה , תירס וביצה בכל ארוחה למשך כמה חודשים ואז ביום בהיר אחד עוברים לאכול תפוח אורז ועוף ... סיכוי גבוהה מאוד שתסבלו מקלקול קיבה למשך כמה ימים. לכן כאשר מחליפים מזון לכלב כדאי מאוד לעשות זאת בהדרגה . הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לערבב במשך שבוע מהמזון הישן שהכלב קיבל עם המזון החדש כאשר בכל יום מורידים מעט מהמזון הישן ומוסיפים מהחדש.

איך נדע שהאוכל שבחרנו מתאים לכלב?

דבר ראשון - יכול מאוד להיות שבחרתם את האוכל הכי מגוון ואיכותי שמצאתם אך הוא לא מתאים לכלבכם באופן אינדיבידואלי , נדיר אבל קורה.

במהלך שבוע ההסתגלות למזון החדש , במידה ועשיתם העברה מסודרת והכלב סובל מבעיות עיכול מעבר ליום הראשון והשני כדאי להפסיק את ההאכלה ולפנות לחנות כדי לקבל מענה. במידה והעברתם באופן חד למזון החדש , אותו הכלל נכון אך חכו עד חמישה ימים לפני שתחליטו כי ישנה בעיה.
 

החל מהשבוע השני תתחילו לראות בברור האם המזון מתאים לפי הפרמטרים הבאים:
1) צואת הכלב צריכה להיות מוצקה ולא יבשה. כמות הפעמים שהכלב ניגש לעשות צרכים בין אחת לשלוש ביום , לא יותר ולא פחות..

2) הפרווה של הכלב צריכה להיות רכה ומבריקה, כמות הנשירה צריכה להיות סבירה ושלא מתפתחות קרחות (כמובן ביחס לכלב ולסוג הפרווה שלו) שימו לב שבעונות מעבר ישנה החלפת פרווה ובאופן טבעי הפרווה נושרת יותר ויפה יותר.

3) אנרגטיות - כלב שאוכל אוכל שמזין אותו בצורה טובה יהיה אנרגטי יותר (כמובן שבמידה והכלב מטופל בתרופה כלשהי אז קשה יותר לשייך למזון)

 

מקווים שעזרנו!
צוות "חיות בלב"

 


 

טל': 08-6521212              פקס : 08-6526000                      HaiotBalev@oulook.com

© 2023 by Pet Supplies. Proudly created with Wix.com